První ošetření

Jak probíhá první ošetření v ordinaci dentální hygieny

Dentální hygiena je důležitou prevencí proti zubnímu kazu, protože čistý zub se nekazí a také prevencí onemocnění parodontu, které probíhá kolikrát bezpříznakově, tedy pacient vůbec nemusí celá léta vědět, že onemocnění má. V preventivních návštěvách u dentální hygienistky se pečlivě vyšetřuje zdravotní stav dásní a případné onemocnění parodontu se odhalí dříve, než dojde k poškození kosti, která drží zuby.

Pokud přichází pacient na dentální hygienu preventivně, bez onemocnění dásní a parodontu, dentální hygiena proběhne v jedné návštěvě. Takový generální úklid v ústech je doporučován 2x ročně.

V případě, že pacient přijde na dentální hygienu již s onemocněním, jako je zánět dásní nebo parodontóza, nejedná se pak o dentální hygienu, ale o léčbu parodontu. Tuto léčbu není možné zvládnout v jedné návštěvě. Počet kontrolních návštěv se domlouvá individuálně, podle stupně poškození dásní a kosti. Po následné ukončené léčbě a zastavení onemocnění dochází pacient 2x ročně na preventivní dentální hygienu, kde se pečlivě hlídá znovupropuknutí onemocnění. Onemocnění parodontu nelze vyléčit, ale lze ho zastavit.

Před ošetřením v ordinaci dentální hygieny je nutné vyplnit dotazník, který se týká zdravotního stavu pacienta. V dotazníku pacient vypíše osobní údaje, onemocnění se kterými se léčí, užívané léky a alergie. Tyto informace jsou velmi důležité pro ošetřující dentální hygienistku, která na základě celkového zdravotního stavu zvolí správný postup ošetření.

V ordinaci dostane pacient výplach dezinfekční ústní vodou, důvodem je redukce bakterií, které se během ošetření uvolňují do ovzduší ordinace. Jako první se vyšetří dáseň a změří se indexy, které odhalí případné onemocnění dásní. Až po provedeném vyšetření lze říci, co bude nutné udělat, aby byla dentální hygiena účinná.

Dále následuje pískování zubů Air-flow, pokud to zdravotní stav dovolí. Zubní kámen se poté odstraňuje šetrným externím ultrazvukovým přístrojem. Po odstranění všech nečistot jsou následně doporučeny vhodné mezizubní kartáčky.

Ošetření probíhá za pomocí špičkových švýcarských přístrojů EMS. Firma EMS funguje již od roku 1981. Přístroje byly vyvinuty ve výzkumném centru EMS po více než 100 000 hodinách technického a klinického testování, ve spolupráci se špičkovými stomatology z
celého světa.

Součástí ošetření je názorná instruktáž domácí péče o zuby. Celý sortiment pomůcek pro domácí čištění zubů lze v případě zájmu zakoupit přímo v ordinaci.